28

Tym wpisem otwieram nowy cykl na moim blogu, w którym będę opisywał kwestie związane z podatkami w Wielkiej Brytanii – osobno dla osób zatrudnionych, osobno dla samo-zatrudnionych (self-employed) oraz osobno dla spółek.

Dziś zaczniemy od samych podstaw. Od tematu Income Tax – czyli podatku dochodowego.

Ważna uwaga!

Na moim blogu będę się skupiał na „zwykłych” sytuacjach życiowych. Zarobki – poniżej 100 tysięcy funtów rocznie, osoby widzące (w Wielkiej Brytanii osoby niewidome mają odrębne stawki na przykład kwoty wolnej od podatku), osoby w wieku od 18 do 67 roku życia (znów kwestia odrębnych kwot i zasad dla młodszych i starszych osób).
Zakładam, że jeśli ktoś zarabia więcej niż 100 tysięcy funtów rocznie to ma własnego księgowego. Znam osobiście dwie takie osoby i mój blog nie jest im do niczego potrzebny, przynajmniej w kwestii podatków 🙂

Dlaczego ten cykl na moim blogu?

Był taki okres, kiedy dość często zmieniałem pracę. Poznawałem dość sporo Polaków, i cały czas byłem zdziwiony jak mało wiemy na temat zasad życia w Wielkiej Brytanii. Ktoś wrócił ze zwolnienia chorobowego, i nie wiedział dlaczego dostaje takie „dziwne” payslipy (odcinki wypłaty) z pracy. Ktoś miał zamiar wracać do Polski, i nie wiedział czy musi coś robić w sensie rozliczenia podatków – a gdzieś tam słyszał że można dostać nawet jakiś zwrot.
Podsumowując: jest zapotrzebowanie na podstawowe informacje, pisane prostym, przystępnym językiem.
Zaczynamy.

Income Tax w Wielkiej Brytanii.

Podatek od dochodów.

Income Tax to podobnie jak w Polsce podatek, który płacimy od dochodów z naszej pracy oraz dochodów z innych źródeł niż praca (na przykład z wynajmu mieszkań czy z dodatkowej działalności zarobkowej).

Najważniejsza zasada dotycząca Income Tax!

Najważniejsza zasada, której nie rozumie bardzo wiele osób, jest taka: Income Tax jest rozliczany ROCZNIE!
Dopiero po zakończeniu roku podatkowego – kiedy znane są już nasze WSZYSTKIE przychody – nie wcześniej, podatek Income Tax jest całościowo rozliczany! Wcześniej – to są tylko zaliczki na podatek odprowadzane przez naszego pracodawcę, to pewnego rodzaju przewidywanie jaki podatek zostanie nam naliczony na koniec roku podatkowego.
HMRC, czyli urząd skarbowy robi to za pomocą Tax Code – Kodu Podatkowego, dzięki któremu pracodawca odprowadza co tydzień lub co miesiąc odpowiednie zaliczki na podatek dochodowy.

Dlaczego właśnie tak?

Wyobraźmy sobie, że nie ma zaliczek na podatek. Że co tydzień lub co miesiąc dostajemy wypłatę. I że z tej wypłaty pracodawca nie pobrał żadnych zaliczek na podatek dochodowy.
Na koniec roku podatkowego HMRC – urząd skarbowy oblicza nam podatek do zapłacenia – powiedzmy 3 tysiące funtów. Czy wyobrażacie sobie, co by się wówczas działo? Czy miliony ludzi zatrudnionych na etatach miałoby odłożone takie pieniądze, żeby zapłacić jednorazowo taką wielką kwotę podatku? No właśnie, trudno to sobie wyobrazić…
Dlatego co tydzień lub co miesiąc z naszej pensji zostaje nam potrącona zaliczka na podatek dochodowy. Dzięki temu ten podatek zostaje rozłożony na przyjaźniejsze nam, tygodniowe lub miesięczne, zaliczki.

Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii.

Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii różni się od roku kalendarzowego – zaczyna się 6 kwietnia a kończy 5 kwietnia następnego roku.
Wszystko co dotyczy Income Tax jest rozliczane względem roku podatkowego, a nie roku kalendarzowego.

Co to jest Tax Code – Kod Podatkowy.

Tax Code jest nam przydzielany przez HMRC – angielski urząd skarbowy. Nasz pracodawca używa go do pobrania odpowiedniej zaliczki na podatek dochodowy z każdej naszej pensji – tygodniowej lub miesięcznej.
Jaki masz Tax Code? Możesz to łatwo sprawdzić: znajdziesz go na swoim Payslipie, czyli odcinku wypłaty, który co tydzień lub co miesiąc dostajesz od pracodawcy.

Wkrótce opublikuję odrębny artykuł poświęcony Tax Codes.

Kto właściwie rozlicza Income Tax?

To zależy. 🙂
Jeśli nasza sytuacja życiowa jest prosta – jesteśmy zatrudnieni na pełen etat, w jednej firmie, która regularnie płaci nam pensję tygodniową lub miesięczną i która odprowadza zaliczki na podatek dochodowy, to wówczas nie musimy sami rozliczać się z podatku w żaden sposób.
Robi to za nas HMRC, czyli urząd skarbowy, a my dostajemy listownie podsumowanie za jakiś czas po zakończeniu roku podatkowego.
Natomiast sytuacja komplikuje się, jeśli również nasze dochody są bardziej skomplikowane.
Jeśli na przykład pracujemy na etacie, ale oprócz tego mamy dodatkowe dochody, na przykład z dodatkowo wykonywanej pracy na własny rachunek (czyli jesteśmy zarejestrowani jako osoba Self-Employed) wówczas to my musimy sami rozliczyć się z podatku.

Self Assessment, czyli samodzielne rozliczenie podatku.

Robi się to co roku, za pomocą Self-Assessment. Czyli właśnie takiego rocznego rozliczenia, w którym uwzględniamy wszystkie nasze źródła dochodów i obliczamy należny do zapłacenia podatek.
Self-Assessment, czyli roczne rozliczenie podatkowe, można złożyć zarówno w wersji papierowej, jak i w wersji elektronicznej, przez internet. Osobiście polecam to drugie rozwiązanie. Mamy wówczas o wiele więcej czasu na rozliczenie się z podatku, a samo rozliczenie przez internet jest prawie automatyczne – wpisujemy odpowiednie liczby a system sam podaje nam odpowiednio wyliczone dane podatków i składek.

Zaglądaj na mój blog – w cyklu o podatkach dokładnie opiszę wszystkie sprawy związane z ich rozliczaniem, w tym – krok po kroku wykonamy Self-Assessment.

Income Tax w liczbach.

Personal Allowance, czyli kwota wolna od podatku w roku podatkowym 2015 / 2016.

Income Tax, czyli podatek dochodowy, płacimy od całkowitej kwoty naszych dochodów, powyżej kwoty wolnej od podatku.
W roku podatkowym 2015 / 2016 kwota wolna od podatku wynosi 10.600 funtów (dla osób zarabiających poniżej 100.000 funtów rocznie oraz urodzonych po 1948 roku).
Co oznacza w praktyce, że podatek dochodowy płacimy za dochody powyżej tej kwoty.
Dla porównania, w roku podatkowym 2014 / 2015 kwota wolna od podatku wynosiła 10.000 funtów. Z kolei w roku 2016 / 2017 kwota wolna od podatku będzie wynosiła 10.800 funtów, a w roku podatkowym 2017 / 2018 aż 11.000 funtów.

Progi podatkowe w roku podatkowym 2015 / 2016.

To, ile podatku dochodowego zapłacimy, zależy w sposób bezpośredni od wysokości naszych CAŁKOWITYCH, ROCZNYCH zarobków.
Jak już wiemy, dla dochodów poniżej 10.600 funtów stawka podatku dochodowego Income Tax wynosi 0%.
Stawka podatkowa 20% – według tej stawki są opodatkowane dochody od 10.601 do 42.385 funtów.
Stawka podatkowa 40% – według tej stawki są opodatkowane dochody od 42.386 do 150.000 funtów.
Jest jeszcze stawka podatkowa 45% – według tej stawki są opodatkowane dochody powyżej 150.000 funtów.

Kwota rocznych zarobków jest ROZBIJANA na poszczególne stawki podatku!

Kolejna ważna sprawa – o której wiele osób mających nikłe pojęcie o systemie podatkowym może nie wiedzieć.
To nie jest tak, że kiedy przekroczymy próg podatkowy, czyli na przykład zaczniemy zarabiać 50.000 funtów rocznie, nagle od CAŁYCH naszych dochodów płacimy podatek w wysokości 40%.
Daną stawkę podatku płacimy TYLKO OD CZĘŚCI DOCHODÓW pomiędzy widełkami dla konkretnej stawki.
Czyli przy zarobkach 50.000 funtów rocznie płacimy 3 różne stawki podatkowe za 3 różne części naszych zarobków – 0%, 20% oraz 40%.

Jak zwykle – najlepsze są przykłady! Proszę bardzo:

ADAM pracuje w porządnej firmie na wysokim stanowisku i zarabia rocznie 50.000 funtów. Ile wynosi Income Tax Adama?
Prawidłowa odpowiedź to: 9.403 funty.

28a

Czego możesz się spodziewać w kolejnych wpisach?

National Insurance.

W kolejnej części zajmiemy się National Insurance, czyli składką na ubezpieczenie społeczne, emerytalne i zdrowotne.

Komplet wszystkich informacji.

Zamierzam w kilkunastu wpisach przedstawić kompleksowo kwestię podatków w Wielkiej Brytanii.
W odrębnych wpisach, które już niedługo pojawią się na moim blogu, zajmiemy się takimi kwestiami jak Tax Codes – czyli kodami podatkowymi czy Payslips – czyli dokładnie obejrzymy jak wygląda angielski odcinek wypłaty, co oznaczają poszczególne jego części i skąd właściwie biorą się tam te wszystkie liczby.
Podam przykłady zarobków kilku „wymyślonych” na potrzeby bloga osób, każda w innej sytuacji życiowej i zawodowej, i dla każdej z tych osób będziemy obliczać podatki.
Przyjrzymy się zwrotom podatku – szczególnie dla osób które zamierzają wrócić do Polski.
W końcu – zajmiemy się Self Assessment, czyli dokładnie krok po kroku przedstawię samodzielne rozliczenie podatkowe dla osoby która pracuje na etacie oraz ma własną działalność gospodarczą w Anglii.
Na samym końcu zajmiemy się Spółkami, zastanowimy się w którym momencie warto rozważyć założenie Spółki a kiedy wystarczy pozostać przy byciu samozatrudnionym.

Zacznę od Słownika.

A już w najbliższym wpisie z tej serii – olbrzymi Słownik, w którym wyjaśnię i opiszę znaczenie ponad 100 najważniejszych pojęć z zakresu podatków i rozliczenia ich w Wielkiej Brytanii.
Dzięki temu będę miał łatwiejszą pracę w przyszłości, bo w poszczególnych wpisach nie będę musiał raz po razie wyjaśniać pojęć, wystarczy że wrócimy do Słownika.

Zapraszam Cię serdecznie do ponownych odwiedzin na mój blog Mniej.org!